HACI İRFAN MERSİN

Hacı İrfan Mersin, 1927 yılında Denizli’nin Sarayköy İlçesi’nde doğdu. İlkokulu Sarayköy Gazi İlk Okulu’nda, orta öğrenimini Denizli’de okudu. İlk ticaret hayatına babası Hacı Sadık MERSİN’in yanında başladı ve 1947 yılında tek başına ticaret hayatına atıldı. 
Dönemin tüm sıkıntılarını yaşamış, hayatın zorluklarını görmüş ve ticaretin içinde yoğrularak yetişmiş Hacı İrfan MERSİN, askerlik dönüşü açmaya karar verdiği sigara büfesi ile bugünkü başarının da temelini atmış oldu. 
Kurduğu düzenin büyümesi için ana temelin farklılaşmaktan geçtiğini biliyordu. Sarayköy’de olmayanı ilçe halkına sunmaya başladı. Pazarcılık, inşaat malzemeleri, manifaturacılık, zücaciyecilik, tuhafiye, tüpgaz  ile halka hizmet vermeyi sürdüren MERSİN’in ticari hayatındaki hızlı gelişimi beyaz eşya ticaretine kadar uzandı. Küçücük büfe kısa zamanda ilçenin alış veriş merkezi haline geldi. 

Cesur ve girişimci yapısı ile üç oğluna da 18 yaşını doldurduklarında şirkette tam yetki verdi. Bu girişimi beraberinde şirketleşmeyi getirdi ve 1972 yılında 40 lira sermaye ile şirket ünvanını aldı. Aile içersinde oluşturduğu güç birliği başarıyı artıran etmenler arasında yer aldı.

Yıllar geçtikten sonra Hacı İrfan Mersin, işlerinin yönetimini tamamen oğullarına bıraktı.
Yıllarca çalışarak Sadık Grubu’nu küçük bir büfeden imparatorluğa taşıdı, zamanın getirdikleri ile yorgun düştü ve 23 Nisan 2001 tarihinde aramızdan ayrıldı.

Hacı İrfan Mersin’in sıfırdan başlayıp şirketleşmeye kadar giden başarı serüvenini oğulları Oktay ve Turgay Mersin  devam ettirmiş ve şirketi Türkiye’de tanınan önemli bir konuma getirmişlerdir. 

Heyecanlı, atak yapısı, inatçı, kararlı, zeki, ileri görüşlü, sosyal, iletişimci, çok çalışkan, tezcanlı, dürüst, işinin takipçisi olan özellikleri ile daima gelişime yönelik adımlar attı. Yaşamı boyunca ülke ekonomisine katkıda bulunmayı görevi bildi. Yıllarca Sarayköy’de vergi rekortmenliğini elinde bulundurdu. 

Yıllarca yaptığı, bünyesinde beş şirket bulunan, SADIK GRUBU yönetim kurulu başkanlık görevi yanında 1960-1989 yılları arasında Sarayköy Belediye Başkan Vekilliği, encümen üyeliği, il genel meclis üyeliği ve Sarayköy Ticaret Odası meclis üyeliği gibi görevlerde bulundu. 

Hacı İrfan MERSİN, hayatının önemli bir kısmını hayır işlerine ayırmayı ihmal etmedi. 
1992 yılında isminin yaşatıldığı “Hacı İrfan Mersin Cami’ sini yaptırdı.
1997 yılında Sarayköy’de Türkiye’nin ilk 8 yıllık eğitimine geçen Hacı İrfan Mersin Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nu yaptırdı. Şu anda Sarayköy Hacı İrfan Mersin Cumhuriyet Orta Okulu olarak iki okulda ismi yaşatılmaktadır. 

2012 © Copyright SADIK GRUBU Tüm hakları Saklıdır.
Desing: Haşem Web Tasarım