70 Yıl!

Rahmetli babamız Hacı İrfan Mersin tarafından temeli atılan şirketimizin 70. Yılını kutluyoruz. Yaşadığımız bu gurur ve onur bizi daha büyük başarılara ve hedeflere yönlendiriyor.

Büyümeyi hızla sürdürdüğümüz, başarılı bir 2016 yılının ardından 2017 yılında da otomotiv, sigorta, akaryakıt (toptan ve perakende) ve tarım sektöründe, ben ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız sevgili ağabeyim Oktay Mersin, Yönetim Kurulu Üyemiz yeğenim İrfan Cihan Mersin ve değerli çalışma arkadaşlarımızla beraber 70. yılımızda da ilk günkü gibi heyecanla sizlere hizmet vermenin gururu içerisindeyiz. 

70 yıllık geçmişin hissettirdiği ilk duygu şüphesiz ki güven. ‘Sadık’ oluşumuz ile güven duygusu arasında da hissedilen bir bağımız var. İştiraklerimizi, sosyal sorumluluk bilincimizi, çalışma arkadaşlarımızı, hizmet verdiğimiz herkesi, kısacası insanı ön planda tutan düsturumuzdan hareketle, bizim için vazgeçilmez esaslardan diğeri ise ‘sevgi’. Ve köklü geçmişimizin izinde, geleceğe doğru gelişerek ilerlemenin peşindeyiz. Temel değer ve ilkelerimizle çalışmalarımızı sürdürecek olmanın gururunu taşıyarak geleceğe güvenle bakıyoruz. Bugüne dek dokunduğumuz insanlar bizim dostumuz ve geleceğe de onlarla, sizlerle birlikte yürüyeceğiz… İşte bu yüzden dostlukla yarınlara diyoruz.

Sayın kurucumuz ve biricik babamız Hacı İrfan Mersin’in 1947 yılında beş metrekarelik bir bakkal dükkânı ile başlattığı ticaret hayatımızda Türkiye çapında hizmet veren ve kurumsal olarak işleyen bir yapıyla, siz değerli iş ortaklarımız ve müşterilerimizin verdiği değer, destek ve teveccühü ile bugünlere geldik.  Bir kurum, ne kadar iyi dizayn edilirse edilsin, sadece oradaki çalışanları kadar iyi olabilir sözünü benimseyerek, her zamanki gibi vizyonumuza, misyonumuza, değerlerimize ve sosyal sorumluluklarımıza bağlı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz

2016 yılında bir çok olumsuz gelişmelere rağmen (terör, darbe, paramızın değer kaybı, savaş)

2016 yılında da büyümeye devam ettik. Grubumuz ciro olarak yüzde 14 büyüdü. İstasyon sayımızı artırdık. Söke’de  Bp, Denizli Çardak’ta Petrol Ofisi istasyonlarımızı hizmete açtık. Shell ve Opet istasyonlarımızı yeniledik.

Bölgesel olarak başladığımız toptan akaryakıt işinde Türkiye çapında söz sahibi olan bir firmayız. Bünyemizde bulunan 5 lider markayla (Petrol Ofisi-Shell-Opet-Bp-Total) sektörde ciddi pazar elde ettik. Bu markalarımızla; hem istasyonlarla hem de önce bölge olarak yaptığımız toptan ticari akaryakıt satışlarımız ile tüm Türkiye'de hizmet veriyoruz.

Ayrıca toptan akaryakıtın yanında Türkiye’nin dört bir yanına uzanan güçlü ve güvenilir akaryakıt lojistiğimizde de filomuzu genişleterek bu yönde de söz sahibi olmayı planlıyoruz.

2016 yılında Toptan Akaryakıt işinin yanında Türkiye çapında Toptan Madeni Yağ’da da söz sahibi olduk.

Akaryakıt sektörüne ağırlık vermemizle birlikte otomotiv sektörü ile ilgili büyümemize de bünyemizde bulunan Türkiye’nin lider markaları Renault, Dacia, Ford, Bmc bayilikleri ile devam ediyoruz. Bu markalarımızla tüm Türkiye’de toplu filo satışları gerçekleştirmeye başladık ve bu bayiliklerimiz ile önümüzdeki dönemde de büyümeye devam edeceğiz. 2. elde toplu filo alımları ve toplu filo satışlarımızı sürdürürken, filo kiralama sektöründe de hacmimizi daha da genişletmekteyiz.

Sadık Grubu ailesi olarak her yıl bir önceki yıla göre daha yükseklerde bir hedef belirleyip o hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. 2017 yılında da Türkiye ekonomisinin gidişatına göre planlamalarımızı yaparak ilerleyeceğiz. Önemli olan yapılan yatırımların kalıcılığını sağlayacak adımlar atmak. Biz de grup olarak emin adımlar atarak, yolumuzda ilerliyoruz.

Elde ettiğimiz başarılar nereden nereye geldiğimizi gösteren en güzel örneklerdir. Bu yüzden “Başarı, kişinin başlangıç noktası ile ulaştığı yer arasındaki farktır.” sözü, her zaman hedeflerimizi gerçekleştirdiğimizde yeni başlangıç noktası ile yeni hedeflere ilerlememizdeki ölçeklendirmede bize yardımcı olan bir söz olmasından dolayı sevdiğim bir sözdür.

Başarısını, bugüne kadar aldığı çeşitli ödüller ile taçlandıran Sadık Grubu, son olarak dünyanın en prestijli iş dünyası dergisi olan Fortune Türkiye’nin 2016 yılında açıklanan Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi listesinde Sadık Grubu, Sadık Otomotiv Akaryakıt şirketi ile 352. Sırada yer almaktadır. Türkiye’nin En Büyük Şirketleri sıralamasında her geçen yıl üst basamaklara ilerleyen Sadık Grubu, sektörlere göre yapılan sıralamada Petrol ve Türevleri Üretimi ve Dağıtımı’nda 16., illere göre yapılan sıralamada da 5. Sırada yer almaktadır.

Capital tarafından 2015 yılı verilerine göre hazırlanan 500 Büyük Özel Şirket listesinde de yer alan Sadık Grubu, Ekonomist Dergisi tarafından hazırlanan 2016 “Anadolu’nun 500 Dev Şirketi” araştırmasında Türkiye’de tüm sektörlerde 60., Türkiye’de otomotiv sektöründe 7., Denizli’de tüm sektörlerde 5., Denizli otomotiv ve akaryakıt sektörlerinde 1. Sırada yer almaktadır.

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından düzenlenen Anadolu Markaları yarışmasında, Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen gecede Büyük İşletmelerTicaret” kategorisinde Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Tüm dünyadaki Ford bayileri arasında düzenlenen sosyal sorumluluk projelerinin yarıştığı Salute to Dealers programında Sadık Grubu, büyük ödülün sahibi oldu. Bizim için büyük bir onur olan bu ödülü, 2017 Ocak ayında Amerika’da New Orleans’da şahsım, yeğenim Canberk, çocuklarım Ege ve Lal Mersin ile katıldığımız gecede Ford ailesinden aldık. Türkiye’yi gururla temsil ettik.

İnşallah 2016 yılında devam eden büyümemizi 2017 yılında da sürdüreceğiz. Çalışanlarımızın bize verdiği güç ve iş ortaklarımızın bize verdiği imkanlar ile en önemlisi Türkiye çapına yayılmış değerli müşterilerimiz ile 2017 yılını Allah’ın izniyle büyüyerek, yeni projelerle kapatacağımıza inancım sonsuzdur.

“Harika işler yapabilmenin tek yolu yaptığın işi sevmektir” bu yüzden tutkuyla işimize bağlıyız.  Bu sevgi ve tutku, beni, ağabeyim Oktay Mersin’i, yeğenim İrfan Cihan Mersin’i ve çalışanlarımızı 2017 yılında da yeni  ödüllere taşıyacaktır.


Saygılarımla

Turgay MERSİN
Sadık Grubu
Yönetim Kurulu Başkanı

2012 © Copyright SADIK GRUBU Tüm hakları Saklıdır.
Desing: Haşem Web Tasarım